Procedura wydawnicza

Procedura wydawnicza

Wydawnictwo Stowarzyszenia na rzecz promocji i rozwoju nauk medycznych "In Vivo" w celu zapewniania najwyższej jakości publikowanych treści oraz zachowaniu standaryzacji podczas procesu redakcyjnego stosuje procedurę wydawniczą, która dotyczy wszystkich publikacji.

  1. Rejestracja autora na stronie wydawnictwa.
  2. Przygotowanie manuskryptu według wytycznych dostępnych w zakładne "dla autorów". Wymagane jest ujednolicenie tekstu, przypisów i bibliografi. Zaleca się stosowanie opublikowanego szablonu rozdziału.
  3. Przesłanie przez autora monografi bądź rozdziału monografii poprzez system wydawniczy.
  4. Przydzielenie redaktora prowadzącego do manuskryptu.
  5. Wstępna ocena przesłanego manuskryptu przez redaktora oraz jedna z poniższych decyzji:
    1. wysłanie manuskryptu do recenzji;
    2. odesłanie manuksryptu do autorów w celu poprawienia błedów technicznych (tj. formatowanie, stylistyka, ujednolicenie bibliografii oraz przypisów);
    3. odmowa dalszego procedowania manuksryptu z podaniem przyczyny.
  6. Przesłanie manuksryptu do recenzenta. Czas oczekiwania na wynik recenzji to 14-31 dni roboczych. Przyjętne są trzy rezultaty przeprowadzenia recenzji: ocena pracy pozytywna i rekomendacja do druku, praca wymaga poprawek i ponownej recenzji, ocena pracy negatywna (brak rekomendacji do dalszego procedowania). Recenzja objęta jest podójnie ślepą próbą (zarówno autorzy jak i recenzenci nie znają swojej tożsamości).
  7. Manuskrypt wraz z anonimową recenzją trafia ponownie do autora w celu naniesienia poprawek zgodnie z sugestiami recenzenta. Aurtor ma 14 dni na nanisienie poprawek i przesłanie poprawionego manuskryptu do systemu wydawczniego.
    1. Autorowi przysługuje prawo do wydłużenia terminu odesłania poprawionego manuskryptu w uzasadnionym przypadku po kontakcie i ustaleniu takiego terminu z wydawnictwem.
    2. Autorowi przysługoje prawo do dyskusji z recenzją w której pośredniczy redaktor monografii.
    3. Autorowu przysłyguje prawo do odwołania się od recenzji.
  8. Podpisanie umowy wydawniczej miedzy autorem a wydawnictwem.
  9. Skład publikacji po wprowadzeniu ostatecznych korekt przez redaktora.
  10. Publikacja zgodnie z terminami ustalonymi indywidualnie z autorem.
  11. Wydawnictwo szczególnie przestrzega przed: przepisywaniem tekstów z innych publikacji (w tym stron internetowych) i ich kompilacją oraz nierzetelnym cytowaniem czyli przytaczaniem bezpośrednio za autorem. Cytaty należy odpowiednio oznaczyć w tekście np. przez zastosowanie ,," wyodrębnienie kursywą.  Należy również unikać „sztucznego” wzbogacania bibliografii. W spisie wykorzystanych źródeł należy uwzględnić wyłącznie publikacje przytaczane w przypisach.
  12. W wydawnictwie wykorzystywane są programy antyplagiatowe (Rapidus, Antyplagiat, Wrona).